Wykończenie powierzchni drewnianych

Wykończenie powierzchni drewnianych, to jeden z tych elementów pracy stolarza, który zapewnia produktowi ochronę. Do konserwacji mebli, blatów, schodów, czy parkietów najczęściej stosuje się oleje lub woski. To najstarsza i naturalna praktyka. Sprawia, że drewno oddycha, nie traci naturalnych właściwości, a jednocześnie odpowiada współczesnej trosce o środowisko. Jest zatem ekologiczna. To nie są oczywiście wszystkie możliwości – w ten sposób wykorzystuje się również lakier, bejcę, czy farby. Nas jednak będą interesowały dwie pierwsze metody, które sami stosujemy, ponieważ zapewniają one naturalną ingerencję w drewno, zgodną ze współczesnymi trendami. Trzeba na początku powiedzieć, że wykończenie powierzchni w oparciu o olej lub wosk, wiąże się z jedną, zasadniczą różnicą, która odróżnia te dwie metody. Wosk tworzy warstwę ochronną, ale nie wnika głęboko w drewno w przeciwieństwie do oleju. Tym samym nieco przypomina pod tym względem działanie lakieru. Warstwa ochronna jest zewnętrzna i posiada odpowiednią grubość w zależności od położonych warstw. Z kolei olej wnika głęboko, właściwie nasącza drewno, nie zatyka jego por i nie tworzy zewnętrznej warstwy. Już na tym etapie widać, że mamy do czynienia z substancjami, których użycie w podstawowym wymiarze, będzie miało wpływ na estetykę i wygląd wykończonej powierzchni.

Wykończenie powierzchni przez woskowanie

Zanim przejdziemy do omówienia tych dwóch metod – warto jeszcze wiedzieć, że wykończenie powierzchni, to nic innego, jak uszlachetnianie drewna. Dzięki temu staje się ono w codziennym użytkowaniu praktyczne i bardziej wytrzymałe. To innymi słowy przedłużanie żywotności wszystkich zalet drewna. Wosk ma stałą konsystencję. Jak już wcześniej napisaliśmy, na pewno będzie chronić i pielęgnować drewno. Uchroni przed kurzem i zabrudzeniami, ponieważ tworzy wspomnianą warstwę ochronną. To z kolei sprawia, że jest odporny na wodę. Nie wnika ona w drewno, a ono samo naturalnie oddycha. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli na tej powierzchni zostawimy na dłużej plamę wody, to w tym miejscu nastąpi odbarwienie. Gdyby wierzchnia warstwa została uszkodzona, można ją łatwo wypełnić woskiem. Posiada charakterystyczny, delikatny połysk. Do wad należy przede wszystkim fakt, że miejsca, które są często eksploatowane, wycierają się. Sam wosk nie wnika też zbyt głęboko w strukturę drewna, dlatego jego słoje nie będą wyeksponowane.

Olej i jego znaczenie

W przypadku olejów mamy do czynienia z płynną substancją. Ich podstawową cechą jest fakt, że głęboko wnikają w drewno. Nie zatykają porów, ani kanalików, dzięki czemu drewno oddycha, a w efekcie odparowuje wilgoć. Nie neguje naturalnej barwy drewna, ale ją wzmacnia, a przede wszystkim – w odróżnieniu od wosku – uwydatnia jego strukturę, co widać na przykładzie słoi. Podobnie, jak w przypadku wosku, łatwo uzupełnia się ewentualne uszczerbki. Nie jest tak odporny na wodę, jak wosk, to znaczy, że wszelkie plamy wody, najlepiej od razu usuwać. Eksploatowane powierzchnie, podatne są na szybsze ścieranie. Przygotowując dla Państwa blaty drewniane, korzystamy z zabezpieczeń w postaci oleju lub wosku. Do Państwa należy wybór. Zapraszamy do skorzystania z naszej bogatej oferty.

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności