Gatunki drewna i ich zastosowanie

Meble powstają z wielu gatunków drewna. Ich wybór przy wyborze mebli ma duże znaczenie. Inny gatunek wykorzystamy do blatu w łazience, a inny do przygotowania schodów. Oczywiście często cena konkretnego drewna ma znaczenie, szczególnie wtedy, kiedy możemy z tego samego gatunku przygotować ten sam mebel. O wyborze drewna decydują też inne czynniki – jak jego kolor, odporność na czynniki zewnętrzne, jego twardość itp. W tym wpisie opiszemy trzy rodzinne gatunki i trzy egzotyczne, pokazując jednocześnie, jaki potencjał ma w sobie każdy z gatunków.

Krajowe gatunki drewna

Drewno dębu jest dość ciężkie i twarde. Dzięki temu jest powszechnie stosowane w meblarstwie. Świetnie sprawdza się tam, gdzie wiemy, że będą to miejsca często eksploatowane, jak schody, stoły, blaty kuchenne, a nawet łazienkowe. Przy czym w tym ostatnim, wymienionym pomieszczeniu, należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Dąb jest trwały i mocny, nie od parady mówi się, że to królewskie drzewo. Nawet, jeżeli zostanie uszkodzone, np. w kuchni, bez większych problemów, podlega renowacji. Nieco innym gatunkiem jest sosna. To najpopularniejsze drewno z rodziny iglastych, wykorzystywanych do produkcji mebli. Mówi się, że jego cechy, mogą być dla jednych wadą, dla innych zaletą. Niewątpliwie jest to drewno miększe niż dębowe. W związku z tym należy bardziej uważać przy jego użytkowaniu, żeby nie doprowadzić do zarysowania, czy nawet wgłębienia. Bardzo dużą zaletą sosny jest to, że przyciąga zdecydowanie mniej kurzu, co istotne jest dla osób, mających problemy z alergią. Warto dodać, że zmienia swoją barwę pod wpływem promieni słonecznych. Oczywiście dzieje się to stopniowo, ale trzeba mieć to na uwadze, planując wystrój wnętrza. Jest tańsze niż dąb, jak i poniższe drewno. Jesion ze względu na swoją twardość porównywalny jest do dębu. W cenie jest nieco tańszy. Podobnie jak dąb wykorzystywane jest tam, gdzie eksploatacja jest większa. Sprawdza się do produkcji schodów, czy blatów. Ma nieregularne usłojenie i występuje w różnych odcieniach – od żółtego do brązowego. Często jesion stawia się jako alternatywę dla dębu. Jego struktura jest gładka, dzięki czemu uzyskuje się idealnie gładkie powierzchnie.

Egzotyczne gatunki drewna

Z drewna egzotycznego warto mieć na uwadze teak. Występuje w różnym zabarwieniu – od żółtego poprzez czerwień, do brązowego. Jest niezwykle odporny na wodę, stąd często jest wykorzystywany do blatów w łazienkach. Trudno właściwie powiedzieć, czy jest jeszcze taki gatunek, który tak sobie radzi w warunkach łazienkowych, jak teak. Ciemnieje pod wpływem promieni UV, ale można tutaj temu zaradzić, stosując odpowiednie impregnaty. Z kolei ipe jest nazywane żelaznym drewnem. Jest twardsze od dębu. Pod tym względem, jak i biorąc pod uwagę jego trwałość, stanowi świetny gatunek do blatów, szczególnie kuchennych, ale też świetnie sobie radzi jako materiał podłogowy. Jest ciemne i wiele osób zwraca uwagę na jego walory dekoracyjne. Ostatnim gatunkiem na który chcemy zwrócić uwagę jest bambus. Popularna jest jego słomkowa, jasna odmiana, ale występuje również w ciemniejszej, karmelowej barwie. Jeden i drugi kolor sprawiają, że uzyskujemy albo nieco orientalny styl mebli z bambusa, albo bardziej tradycyjny. Stosowany jest do podłóg, paneli ściennych, jak i oczywiście mebli. Drewno dobrze sobie radzi w roli

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności