Drewno w łazience – które gatunki warto wybrać

Istnieją różne opinie na temat tego, czy można wykorzystać drewno w łazience. Te optymistyczne, które nie widzą w tym zakresie żadnego problemu, jak i powątpiewające. Sprawa sprowadza się, prawdę mówiąc, do sposobu użytkowania tego pomieszczenia. Przecież, jeżeli dobrze się rozejrzymy, to przekonamy się, że na przykład sauny są w całości lub w wielu fragmentach zrobione z drewna. A przecież tam wilgotność powietrza, jak i wszechobecna para, pozornie mogłyby wykluczać zastosowanie tego popularnego tworzywa. Jednym słowem nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać drewno w łazience. Trzeba jednak wybrać odpowiedni gatunek. Nadają się do tego tak drzewa rodzime, jak i egzotyczne. Te pierwsze są powszechnie znane – będzie to niewątpliwie dąb, jesion lub modrzew. Tych drugich, ze względu na ich naturalną specyfikę, jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim ze względu na fakt, że posiadają dużą ilość naturalnych olejków, jak i żywicy. Potocznie mówi się o takim drewnie, że jest tłuste. Innymi słowy jego struktura jest tak gęsta, że zarazem odporna na wchłanianie wody, czy wilgoci. Do takich gatunków zaliczymy między innymi: teak, iroko, merbau, lapacho, badi, czy wenge.

Drewno w łazience sprawdza się znakomicie

Do niedawna uważano, że najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeżeli łazienki zostaną pozbawione drewna. W ten sposób powstawały pomieszczenia niemal niczym się nie różniące. Na podłodze płytki, na ścianach płytki, wszelkie zabudowania, np. wanny, czy pod prysznic – plastikowe lub z innych materiałów budowlanych. A jednak z czasem ten jednolity trend ulegał zmianie. Być może dlatego, że odkryto, że drewno egzotyczne świetnie się nadaje do łazienkowych rozwiązań. Dzisiaj jesteśmy pewni, że drewno w łazience sprawdza się znakomicie. Nie tylko pod względem użytkowym, ale również estetycznym. Nadając wnętrzom łazienek zupełnie innego charakteru.

Przykład polskich gatunków drewna

Można oczywiście mieć wątpliwości co do tego, czy przez to nie będzie się rozwijać pleśń. Bo przecież zetknięcie wody z drewnem mogłoby wywoływać tego rodzaju poważne niedogodności. Fakty wyglądają jednak nieco inaczej. Na przykład polskie gatunki posiadają właściwości antybakteryjne, jak np. sosna, czy modrzew. Zatem nie pozwalają na rozwój bakterii na zewnątrz, jak i wewnątrz, ale je prawdę mówiąc hamują.

Sposób impregnacji

Oczywiście, jak już wcześniej zwróciliśmy uwagę, istotny jest wybór drewna, ale także sposób jego impregnacji. Do wyboru zapewne jest olejowanie lub lakierowanie. Jeżeli to pierwsze, to mamy do czynienia z naturalnym rozwiązaniem. Trzy, cztery warstwy zapewniają drewno przed wilgocią. Przy okazji lakierowania należy zwrócić uwagę na dokładność tej czynności, aby nigdzie nie zostawić miejsca, które wchłaniałoby wilgoć. Zapraszamy do kontaktu. Dzięki profesjonalnej obsłudze doradzimy Państwu wybór odpowiedniego drewna w zależności od Państwa potrzeb.

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.
Przed przyjazdem zadzwoń i sprawdź czy jesteśmy na miejscu

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
[anr_nocaptcha g-recaptcha-response]