Deski na podłogę tarasu – drewno czy kompozyt

deski na podłogę tarasu

Wiosna to czas, kiedy posiadacze domków jednorodzinnych zaczynają rozmyślać nad zbudowaniem lub remontem tarasu. Letnie posiłki na świeżym powietrzu czy spotkania z przyjaciółmi pod gołym niebem są bardzo atrakcyjną formą spędzania wakacyjnych dni. Jednakże, aby móc cieszyć się tymi przyjemnymi chwilami najpierw trzeba przygotować odpowiednie miejsce. Najlepiej sprawdzi się taras, którego podłogę można wykonać z naturalnego drewna lub desek kompozytowych. Dziś kilka słów na temat obu tych materiałach.

Jakie deski na podłogę tarasu Już na wstępie należy zaznaczyć, że bardzo trudno jest przekonywać kogokolwiek do zakupu jednego lub drugiego materiału. Dostępne na rynku zarówno deski naturalne jak i kompozytowe są wysokiej jakości, trwałe i funkcjonalne. Każdy z materiałów ma też swoich zwolenników i przeciwników. Zanim jednak wybierzesz materiał na swój taras, kilka słów o najważniejszych cechach desek.

Materiał

Deski tarasowe z naturalnego drewna wykonane są w 100% z drewna. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się drewno z polskich gatunków iglastych takich jak świerk czy modrzew lub drewno egzotyczne. Deski kompozytowe powstają z pyłu drewnianego połączonego tworzywem sztucznym.

Wygląd

Naturalne deski drewniane mają charakterystyczne, różnorodne usłojenie. Występują w naturalnym kolorze charakterystycznym dla konkretnego gatunku lub są barwione za pomocą olejów do drewna tarasowego. W dowolnym czasie można zeszlifować wierzchnią warstwę deski i zmienić ich kolor za pomocą barwionych olejów lub farby. Deski kompozytowe posiadają powtarzalny wzór oraz ściśle określoną przez producenta kolorystykę, której nie można zmienić. W okresie długotrwałego użytkowania na skutek działania czynników zewnętrznych deski mogą nieco zmienić odcień.

Czyszczenie

W przypadku podłogi tarasowej bardzo istotnym elementem jest utrzymanie jej w czystości. Zabrudzenia powstają na skutek codziennego użytkowania i dobrze byłoby, aby łatwo i szybko można było je usuwać. Zarówno w przypadku desek naturalnych jak i kompozytowych takie zabrudzenia jak np. piasek można łatwo usuwać zamiatając taras. Co pewien czas warto również dokładnie umyć go wodą lub wodą z delikatnym detergentem. W przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia np.  z tłuszczu, soku z owoców czy wina – konieczne może okazać się zeszlifowanie  wierzchniej warstwy deski – taki zabieg może być wykonany zarówno w przypadku desek drewnianych jak i kompozytowych.

Pielęgnacja

Poza czyszczeniem desek konieczna jest dodatkowa pielęgnacja podłogi tarasowej. W przypadku desek naturalnych powinno się przynajmniej raz do roku je odświeżyć. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, usuwając wszelkie pozostałości i uszkodzenia po zimie. W razie konieczności należy zeszlifować zewnętrzną warstwę desek, co je oczyści i przywróci im piękny wygląd.  Konieczne jest również pokrycie całej powierzchni tarasu świeżą warstwą impregnatu. Równocześnie można zmienić jego kolor wykorzystując w tym celu barwione oleje lub farbę. W przypadku podłóg wykonanych z desek kompozytowych należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię z pozostałości zimowych. Nie ma konieczności szlifowania czy impregnacji poszczególnych elementów

Trwałość

Trwałość tarasów wykonanych z desek naturalnych uzależniona jest od wykorzystanego materiału. Uznaje się, że podłogi tarasowe zrobione z polskich gatunków drzew iglastych wytrzymują w dobrym stanie kilkanaście lat. W przypadku drewna egzotycznego, które jest znacznie bardziej odporne okres ten wydłuża się nawet do kilkudziesięciu lat. Przyznają to sami producenci dając nawet 25-letnią gwarancję. Deski kompozytowe swoją trwałością nie odbiegają od naturalnego drewna. Zgodnie z przewidywaniami producentów średni okres użytkowania to ok. 15 lat.

Komentarze

Romek pisze:

W zeszłym roku montowałem w swoim domu drewniany taras. nie do końca wiedziałem czy drewno to dobry wybór, ale jak się okazało to super materiuał. Taras po roku wygląda super. W przyszłym roku pewnie będzie trzeba potraktować go kolejną warstwą oleju i będzie jak nowy

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności