Blat z litego drewna, bo klejonka ma znaczenie

Na stronie Gepetto znajduje się zakładka pod nazwą ,,blat drewniany na wymiar”. Znajdziemy tam między innymi typ klejenia, a w nim do wyboru blat z litego drewno lub AV. Nie są to oczywiście jedyne kategorie wyboru. Klikając w tę zakładkę, zostaniemy przeniesieni do praktycznego konfiguratora zamówienia. To znaczy, że możemy w jednym miejscu dobrać sobie odpowiedni gatunek drewna, jego dokładne wymiary, sposób impregnacji itp. Za każdym razem program będzie nas informował o cenie wybranego przez nas blatu. Warto przy okazji napisać kilka słów, czym właściwie jest lite drewno. Zapewne osoby, które na co dzień mają styczność z drewnem, nie będą miały z odpowiedzią problemu. Niemniej nie każdy musi od razu wiedzieć, z czym ma do czynienia.

Blat z litego drewna – co to jest

Rozróżnienie na blat z litego drewna oraz osobno AV mówi nam o sposobie klejenia pojedynczych kawałków drewna. Jeżeli spotkamy się z tym pierwszym pojęciem, powinniśmy wiedzieć, że po pierwsze nie ma tutaj żadnych składników drewnopochodnych. Po drugie, że elementy drewna pochodzą z pnia, przeciętego na długość. A powstałe w ten sposób deski są łączone ze sobą dłuższymi bokami. Bierze to się stąd, że jak można się domyślać, pień nie zawsze będzie tak duży, by można z niego zrobić blat w całości. Natomiast jeżeli jego elementy połączymy, otrzymamy ten sam produkt, powstały z kilku części.

Blat z litego drewno i AV, czyli klejonka

Nie inaczej jest z typem klejenia AV. Tutaj też w grę wchodzi tylko naturalne drewno, ale jego elementy powstają z przecięcia pnia wzdłuż i wszerz. I tak też je się łączy, a jak dobrze się w tym oczytamy, to dowiemy się, że jest to połączenie na mikrowczepy. W ten sposób blaty z litego drewna, i łączone na mikrowczepy (AV) różnią się od siebie typem klejenia, a w rezultacie wyglądem. Niemniej warto mieć na uwadze to rozróżnienie. Przede wszystkim dlatego, że w innym znaczeniu używają tych pojęć stolarze (właściwie), a nieco inaczej branża meblarska.

Dlaczego tak się dzieje?

Dlatego, że ogólna nazwa, obejmująca pojęcia lite drewno i AV, to klejonka. Natomiast w branży meblarskiej możemy spotkać się z rozróżnieniem – uwaga – na klejonkę i lite drewno. Przy czym to pierwsze będzie oznaczało cały ten proces, który opisaliśmy wyżej, a lite drewno mebel lub blat przygotowany z jednolitego (a więc nie klejonego) drewna. Warto dodać, że to właśnie klejonka daje większą gwarancję na trwałość przykładowego blatu.

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności