Blat teakowy, czyli twierdza nie do zdarcia

Musimy od samego początku zwrócić Państwa uwagę, że blat teakowy w polskim nazewnictwie sprawia pewne kłopoty. Po pierwsze dlatego, że rodzima nazwa drzew, z których pochodzi wspomniany wyżej blat, to teczyna. Szukając w sieci informacji na temat tego drewna, spotkamy się ze spolszczoną nazwą – drzewo tekowe. Chociaż – dla porządku – trzeba zaznaczyć, że częściej jednak występuje pod nazwą teak. Jakkolwiek to nie wygląda, mamy do czynienia z gatunkiem, o którym z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że jest nie do zdarcia. I nie będzie w tym ani odrobiny przesady. Wystarczy, że dodamy, że teak był wykorzystywany do budowy statków, jak również nie tak dawno używano ten materiał, jako obudowę akumulatorów. Za każdym razem powód był jeden i ten sam – to wyjątkowe drewno. Odporne na wodę, a więc nie pęcznieje pod jej wpływem, ani nie kurczy się. Nie straszny mu kornik, ani inne biologiczne lub chemiczne  działania.

Blat teakowy prawie jak odpowiednik MI5

Jednym słowem można powiedzieć, że blat teakowy (tekowy), to produkt, który każdy stolarz poleci z czystym sumieniem. Szczególnie, jeżeli mielibyśmy wybierać blaty do łazienek lub kuchni. A więc tam, gdzie wymaga się, aby drewno było zdecydowanie odporniejsze na czynniki zewnętrzne. W takich warunkach teak będzie się nadawał, jak mało które drewno. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że to taki odpowiednik brytyjskiego MI5. I chociaż to porównanie może wydawać się na wyrost, to w dalszej części postaramy się wytłumaczyć, że naprawdę jest to gatunek wręcz stworzony do zadań specjalnych.

Blat teakowy – wiedzieli starożytni, wiedzą współcześni

Blat teakowy (tekowy), co ciekawe, jest do pewnego stopnia naturalnie zaimpregnowany. Bierze się to stąd, że jego wartość, twardość i odporność są wynikiem wysokiej zawartości substancji oleistych i kwasu krzemowego. Wewnętrzna struktura drewna tekowego jest tak naturalnie gęsta, że nie ma tam, mówiąc przewrotnie, miejsca na żadnych, innych gości w postaci korników, czy wody. Po prostu nie ma, jak się tam przedostać. Wiedzieli o tym już starożytni, doskonale się w tym orientują współcześni. Drewno teakowe (tekowe) jest niczym twierdza. Nic jej nie jest straszne. Co ciekawe, samo drzewo nie jest tak długowieczne, jak np. nasz rodzimy dąb. Niemniej to, co powstanie z teaku, już tak. I można żywot wszelkich produktów z tego drewna liczyć w setkach lat. I proszę wierzyć – nie będzie to żadną przesadą.

Zapraszamy do kontaktu

Firma Gepetto dba o to, by blaty, które Państwu proponujemy, spełniały największe standardy i oczekiwania Klienta. Zapraszamy do kontaktu z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania, chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego gatunku drewna. Można się z nami kontaktować drogą telefoniczną: 577 675 131 lub 575 675 131 oraz drogą mailową – biuro@gepetto.com.pl

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności