Blat drewniany z dębu, czyli solidny, krajowy gatunek

W poprzednim wpisie wskazaliśmy na merbau, jako ciekawy przykład egzotycznego drewna, przeznaczonego na blat drewniany. Dzisiaj przypomnimy o drewnie krajowym, opisując, jaką wartość ma blat drewniany z dębu. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że to w rodzimym krajobrazie jedno z bardziej znanych drzew, wykorzystywanych w meblarstwie. Z jednej strony ma jednoznacznie symboliczne znaczenie i kojarzy się z siłą, długowiecznością i do pewnego stopnia prestiżem. Z drugiej strony na poziomie krajowych gatunków jest polecany i wykorzystywany na wiele sposobów. W tym wpisie zajmujemy się blatami.  Dąb występuje również w postaci schodów, solidnych mebli, komód, czy atrakcyjnych biurek. Przy czym  trzeba zaznaczyć, że to nie są jedyne możliwości, w jaki sposób gatunek ten jest wykorzystywany.

Blat drewniany z dębu – trwałość i odporność

Nie ulega wątpliwości, że blat drewniany z dębu przede wszystkim jest materiałem trwałym, odpornym na uszkodzenia, czy zarysowania. Jego barwa nie blaknie, a raczej szlachetnieje i zyskuje na głębi. Jest też odporny na drobnoustroje i grzyby ze względu na swoją wewnętrzną strukturę. Ma to ogromne znaczenie ze względu na jego możliwości wykorzystania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju blat świetnie będzie się prezentował w salonie, czy w pokoju dziecięcym. Nie tylko, że jest żywym przykładem ekologicznych rozwiązań, ale również pasuje prawdę mówiąc do każdego wnętrza. Zatem, bez względu na to, czy mamy do czynienia ze stylem skandynawskim, czy rustykalnym, sprawdzi się on również w stylach o bardziej barokowych korzeniach.

Blat drewniany z dębu do łazienki i kuchni

Osobną kwestią jest pytanie, czy rzeczywiście blat drewniany z dębu sprawdzi się w kuchni? Czy też – chyba w najbardziej wymagającym pomieszczeniu – w łazience? Otóż trzeba sobie powiedzieć, że każdy blat z drewna – bez względu na to, czy mówimy o gatunkach egzotycznych, czy rodzimych – będzie rodził tego rodzaju pytania. Odpowiedzią na to jest przede wszystkim wybór odpowiedniego gatunku. Nie każde nadaje się do tych pomieszczeń ze względu na ich specyfikę. W kuchni trzeba uważać na plamy, rysy, uszkodzenia itp., a w łazience trzeba brać pod uwagę kontakt z wodą. Jeżeli sobie poradzimy z wyborem odpowiedniego gatunku – my proponujemy tutaj dąb – to za każdym razem mamy jeszcze do dyspozycji konieczność impregnacji. Może się ona wydawać uciążliwością, ale wydaje się, że dla osób, które cenią sobie naturalne otoczenie drewna, będzie to najmniejszy kłopot. Tym bardziej, że olejowanie lub woskowanie gwarantuje każdy solidny warsztat stolarski.

Zapraszamy do kontaktu

Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania. Doradzimy i pomożemy w najlepszym wyborze. Kontakt z nami – biuro@gepetto.com.pl lub telefonicznie: 577 675 131

Dodaj komentarz

You have to agree to the comment policy.

Skontaktuj się z nami

Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości produktów drewnianych zapraszamy do naszej stolarni. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu osobistego, mailowego lub telefonicznego. Będzie nam bardzo miło, jeśli wybiorą Państwo nasze usługi.

Stolarnia i biuro
Miasto

ul. Ogrodowa 17 05-420 Józefów Warszawa

Formularz kontaktowy

Imię

Email

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu otrzymania odpowiedzi na zadane pytanie oraz powiązanych. Zgoda jest dobrowolna natomiast wymagana w celu otrzymania odpowiedzi. Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Szczegółowe informację na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności